Jak wybrać odpowiednią donicę parkową

Donice są na tyle uniwersalne, że pasują do ogrodu każdej wielkości. Wystarczy zadbać o odpowiedni drenaż i podłoże, a można będzie uprawiać w nich praktycznie wszystkie rośliny.  Mogą to być znane nam wszystkich pelargonie poprzez owoce, a kończąc na krzewach. Jeśli donica będzie miała metalowa podpórkę to można spróbować posadzić w niej pnącą różę.

Zawsze jest ten sam problem, czyli jaka będzie najlepsza ceramiczna, kamienna, a może drewniana? Drewno i ceramika znane są od wieków i są nierozłącznym elementem zdobnych ogrodów.  Kamienne donice można spotkać we wnętrzach pałaców i dworów.  Dzisiaj do wyboru mamy każdy rodzaj donicy, który dowolnie można dopasowywać do własnych potrzeb.  Idealnie pasują do ogrodu, na balkon albo na taras.

Jak wybierać donice?

Do wyboru mamy takie materiały jak drewno, beton, plastik. Ceramikę. Kupujmy takie donice, które gwarantują nam wysoką, jakość co oznacza dla nas trwałość.

Donica plastikowa

Ich zaletą bez wątpienia jest cena zwłaszcza, jeśli porównamy je z modelami betonowymi oraz glinianymi. Do największych zalet donic plastikowych warto zaliczyć lekkość, trwałość, odraz nie zdolność zatrzymania wilgoci podłoża. Idealnie pasują na balkony czy na tarasy.

betonowa7
Donica gliniana

Nie są oporne na mrozy i szybciej wysychają. Bardzo dobrze będą nadawały się do ogrodów zimowych lub na parapet.  Te rośliny, które mamy w donicach na zewnątrz trzeba będzie na zimę schować.
Donica jest ciężka i co za tym idzie stabilna. Idealnie nadaje się do obsadzenia drzewkami i krzewami.

Donica drewniana

Idealnie pasują do ogrodów rustykalnych. Pamiętajmy o tym żeby donice dobrze zabezpieczyć zanim trafi do niej ziemia i będziemy ją podlewać. Wystarczy wnętrze donicy pomalować farbą lub lakierem albo po postu wyłożyć folią. Wtedy będzie ona bardzo dobrze zabezpieczona i posłuży nam nawet kilka lat. Bardzo często wykorzystuje się doniczki w kształcie beczek albo skrzyni.
Warto pamiętać o tym, że wszystkie donice muszą mieć otwór w podstawie. Jeśli go nie mają to trzeba go zrobić.
Dla lepszego wykorzystania miejsca na tarasie czy na balkonie warto wybierać takie donice, które mają kształt podstawy kwadratu lub prostokąta. Można również postawić na wiszące kosze wiklinowe.

Zakupione przez nas donice ogrodowe wymagają pielęgnacji. Trzeba o tym pamiętać żeby pomiędzy obsadzenia oczyścić wnętrze za pomocą ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Wystarczy nam do tego miękka szczotka. W okresie zimowym warto okrywać donice tak żeby nie były narażone na zbyt niskie temperatury, bo może się to dla nich źle skończyć.
Jeśli mamy donice bardzo ciężki to nie podnośmy ich sami. To źle się może skończyć dla naszego zdrowia, dlatego warto poprosić kogoś, kto nam w tym pomoże. Można również do przenoszenia użyć taczki ogrodowej. Warto również pamiętać, że jakiekolwiek przysuwanie czy przenoszenie powinno się odbywać przed podlewaniem, a dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że im większa będzie doniczka tym więcej wody się do niej zmieści, a to oznacza, że będzie nawet kilkukrotnie cięższa.

Dodaj komentarz