Rodzaje koszy betonowych

Spośród koszy betonowych możemy wyróżnić przynajmniej kilka ich rodzajów. Kosze betonowe różnią się od siebie praktycznie każdym swoim elementem. Jakie zatem są ich rodzaje? Poniższy tekst przybliży wam rodzaje koszy betonowych i z pewnością okaże się pomocny w przypadku zakupu kosza betonowego.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kosza betonowego na śmieci, jest kosz w kształcie sześciokąta. To najczęściej spotykany rodzaj kosza. Oczywiście zależnie od tego, czy kosz montowany jest w parku czy na osiedlu, różnica będzie też w samej w sobie objętości kosza. Kosze sześciokątne, najczęściej występują w 3 wariantach pojemnościowych. Najpopularniejszym z nich jest wariant opiewający na pojemność 40 litrów. To kosz średnich rozmiarów, nie rzucający się zbytnio w oczy ale też nie jest on całkowicie niezauważalny. Spotkać też możemy nieco większe kosze, których pojemność wynosi 50 litrów. Gabarytowo nie różnią się one zbytnio od tych 40 litrowych. Różnicę można dopiero zauważyć przy koszu betonowym, którego pojemność wynosi 70 litrów. Tego typu kosze zwykle umieszczane są przy chodnikach z uwagi na dużą ich uczęszczalność.

Innym, nie mniej popularnym rodzajem kosza betonowego jest okrągły kosz betonowy. Podobnie jak sześciokątny kosz betonowy, wyróżniamy kilka wariantów pojemnościowych koszy okrągłych. Różnica polega jednak na tym, że najmniejszą z dostępnych pojemności kosza jest nie 40l a 35l. Różnica jest co prawda nieznaczna, aczkolwiek w przypadku opróżniania kosza ma spore znaczenie. Okrągły kosz betonowy bardzo często jest też wyposażony w popielnice. Zwykle zamontowana jest ona do stalowego wkładu kosza. Ważne jest jednak to, by przy zakupie tego rodzaju kosza, zwrócić szczególną uwagę na rodzaj materiału z jakiego wykonana jest wkładka. Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej, jednakże aby zyskać pewność można śmiało zapytać sprzedającego o rodzaj materiałów.

Clipboard13
Kosze betonowe występują też w wariancie bez wkładu metalowego. Tyczy się to w dużej mierze koszy o kształtach wielokątnych. Jest to niestety mniej estetycznie wyglądające rozwiązanie, co więcej – jest ono też dość niewygodne w opróżnianiu. W tego rodzaju koszach trzeba szczególną wagę przywiązywać do dokładnego zakładania worka a także bardzo uważnie go zdejmować, aby go nie rozerwać. Na szczęście, nowsze modele wyposażone są już w stalowe wkłady i w większości także w popielnice.

Kosze betonowe różni też ich waga. Musi być ona odpowiednio dobrana do gabarytów kosza ale też przede wszystkim zgodna ze standardami. Kosz nie może być ani za ciężki ani za lekki. W sytuacji, kiedy nasz kosz betonowy byłby za lekki, może wystąpić ryzyko przewrócenia się go w czasie bardzo silnego wiatru. Z kolei jeśli będzie on za ciężki, może wystąpić problem z montażem oraz umiejscowieniem kosza. Ważne jest też także by kosz posiadał niezbędne atesty, zezwalające na jego użytkowanie.

Różnic w koszach betonowych jest zatem wiele. Dobrze jest zapoznać się z nimi, zanim dokonamy zakupu – to z pewnością nam go ułatwi. Co więcej, będziemy mieli też gwarancję tego, że nasz kosz jest wystarczająco wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych.

Dodaj komentarz