Jak zrobić donicę?

Nie trzeba kupować kolejnej drogiej donicy tylko można zrobić coś samodzielnie. Sprawdźmy, co mamy w składziku albo na strychu. Wystarczy, że znajdziemy tam stare naczynie, które można będzie na nowy sposób zaadaptować. Zobaczcie jak można wykonać bardzo oryginalną donice samodzielnie. Nie jest to takie trudne, ale najważniejszy jest pomysł.
Często spotykamy się z takim problemem, że w trakcie przesadzania albo tworzenia kwiatowych kompozycji nagle brakuje nam odpowiedniej doniczki. Nie ma się, czym przejmować, bo można bardzo szybko stworzyć coś bardzo oryginalnego z tego, co mamy w domu.

Nowe wcielenie doniczki

Tak naprawdę rolę doniczki może pełnić każdego naczynie, które znajdziemy w ogrodzie czy nawet w domu. Na pewno dobrze byłoby znaleźć taki materiał, który będzie bardzo dobrze odporny na wilgoć, czyli może to być blacha ocynkowana albo aluminium czy plastik. Bardzo dobrze do tego nadają się te doniczki, które kupujemy w sklepie ogrodniczym. Nie są one ładne, ale są tanie, dlatego je kupiliśmy, a teraz przyszła pora na dostosowanie ich do naszych potrzeb.

Jakich materiałów potrzebujemy?

Warto zaopatrzyć się w klej do płytek ceramicznych. Pamiętajmy jednak o tym żeby to był bardzo dobrej klasy klej, który gwarantuje nam, że to, co chcemy się przyklei. Skupmy się również na mrozoodpornych preparatach, co oznacza, że będzie można swobodnie pozostawić donice na okres zimy na zewnątrz. Przyda nam się jeszcze odpowiednia tkanina i oczywiście rękawiczki gumowe wraz ze strojem ochronnym.

betono

Na co zwracać uwagę?

Preparat, który kupujemy powinien być szybkoschnący i przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Jeśli będzie odporny na wodę i mróz to na pewno będziemy mogli się o wiele dłużej cieszyć stworzoną przez siebie doniczką. To, dlatego warto wybierać coś profesjonalnego i najlepszego w naszym przypadku. Klej, który zakupiliśmy trzeba będzie rozcieńczyć. Dobrze rozcieńczony powinien mieć konsystencje twarożku.. Do roli draperii wykorzystamy kawałek tkaniny. Wystarczy, że będzie to ścierka do podłogi. Musi mieć kształt prostokąta i długości przynajmniej półtora obwodu naszej doniczki czy innego naczynia, które ma się nią stać. Dobrze jest wybrać tkaninę z takiego materiały, który jest chłonny. Może to być bardzo popularna bawełna, która wchłonie szybko masę klejową.

Robimy donicę

Sporządzamy masę, która będzie znajdowała się na naczynku. Mieszkamy klej wraz z wodą tak żeby był na tyle gęsty żeby nie spływał po ściankach. Materiały, który wcześniej został przygotowany zanurzamy w wodzie i wyżymamy w ręku. Rozmiar tkaniny powinien być taki jak naczynie, które wybraliśmy. Teraz przyszła pora na zanurzenie materiału w masie klejowej. Musi ona równomiernie nasiąknąć. Wyciskamy nadmiar masy i czekamy jeszcze kilka minut aż do lekkiego podeschnięcia. Naczynie otulamy nasiąkniętą tkaniną, zdrapujemy tkaninę na osłonce, co pozwala na stworzenie ciekawszej faktury. Po wyschnięciu materiału można go teraz pomalować na dowolny kolor.
Do wyboru mamy wiele naczyń i tych większych i tych mniejszych, które można w odpowiedni sposób ozdobić. Może to być wanna, stłuczony dzban, pień ściętego drzewa i wiele, wiele innych.

Dodaj komentarz